Finalistes 2018

Premi Futurs Creadors (PFC)
· Aida Aparicio Herias, per ‘Anatomía cartográfica completa del hombre’, de Escola Massana
· Bruna Roqué Mundó, per ‘Mallerengues’, de Escola Massana
· David Mateo García, per ‘PANG! Métodos para la organización sonora a través de la narración visual’, de Escola Massana
· Jordi Triola Espona, per ‘Una mala racha’, de Escola Massana
· Sandra Garayoa, per ‘Sustrayak’, de Escola Massana

Edició
· Luís Paadín, per ‘Chin-Chin Records. Mundiales’ (obra autoeditada)
· Olga Capdevila, Miguel Ordóñez i Patricia Geis, per ‘Trotacamins’, de Editorial Casals
· Miguel Porlan, per ‘Fet a mida’ (obra autoeditada)
· Gina Thorstensen, per Mural a la Sala Ciutat, de Ajuntament de Barcelona

Publicitat
· Clara Sáez, per ‘Festa Major de blancs i blaus de Granollers’, de Ajuntament de Granollers
· Joan Negrescolor, per ‘Calendari Loqueleo 2018’, de Santillana
· Martín Elfman, per ‘Why?’, de Objective Subject
· Iván Bravo, per ‘Healthy Mural’, de Ajuntament de Sant Boi

Premsa i revistes
· Cristina Spanò, per ‘We were warned’, de New York Times
· Joan Negrescolor, per les col·laboracions a ‘La Directa’
· Edmon de Haro, per les cobertes i dobles pàgines per la revista monotemàtica ‘Claves’, de Prisa Revistas
· Javier Royo, per ‘Gráficos para entender el mundo’, de El Estafador
· Josep Serra Virgili, per ‘Perfils de muntanya’, de Revista Vèrtex
· Martín Elfman, per la col·laboració habitual a ‘The New Republic’
· Martín Tognola Dubovsky, per ‘Especies Urbanas’, de La Vanguàrdia

Còmic
· Carlota Juncosa, per ‘Carmen de Mairena. Un intento de biografia’, de Blackie Books
· Jaime Vicente, per ‘Bienvenida a casa’, de Sallybooks
· Marc Brocal Llobregat, per ‘El Martí a Copiòpolis’, de Bang Ediciones
· Marc Torices, per ‘Cortázar’, de Nórdica

Animació
· Àfrica Fanlo i Àlex Tovar, per ’10a Edició El meu primer festival, de El meu primer festival de Cinema
· Pepon Meneses Gutiérrez, per ‘Segona Marató’ de Underpool
· Marcel Pié Barba i Roc Albalat, per ‘El celler de Can Roca. De la Terra a la Lluna’, de Palau Robert

Coberta de llibre
· Gregori Saavedra, per ‘L’enigma Perucho’, de Editorial Bambú
· Maria Picassó, per ‘Zuric 1917. Lenin, Joyce, Tzara’, de Editorial Pòrtic
· Natalia Zaratiegui, per ‘El sastre embrujado’, de Editorial Ardicia
· Maria del Mar Borrajo Valls, per ‘Monos en la cara’, de Editorial Piscina Un Petit Oceà
· Natalia Zaratiegui, per ‘El amante indigno’, de Editorial Ardicia

Científic
· Albert Asensio, per ‘Col·lecció les Estacions’, de Editorial Juventud
· Maria Padilla Climent, per ‘El gran llibre de les criatures fantàstiques de Catalunya’, de Editorial Comanegra
· Carles Puche i Txell Campos, per ‘Pannells d’ambient de Montserrat’, de Fundació Catalunya La Pedrera
· Pablo Salvaje, per ‘Alma Animal’, de Mosquito Books

Llibre no-ficció adult i infantil
· Eduard Altarriba, per ‘El meu primer llibre de física quàntica’, de Editorial Joventut
· Judit Canela Grau, per ‘Tothom a la cuina’, de Editorial La Galera
· Miguel Bustos, per ’10 anys d’impacte’, de IBEC
· Víctor Escandell, per ‘Enigmas. Desafia tu mente con 25 historias de misterio’, de Zahorí Books
· Swasky, per ‘Hola Miró!!! Quadern de viatge d’un urban sketcher’, de Editorial Gustavo Gili

Llibre d’adult ficció
· Daniel Torrent Riba, per ‘El santo’, de Edicions Cal·lígraf
· Carlos Cubeiro, per ‘Yzur/ La lluvia de fuego’, de Yacaré Libros
· Mònica Bonet, per ‘Nocturns de trementina’, de Editorial Gregal
· Pep Boatella, per ‘El principi de tot’, de Editorial Comanegra

Junceda Internacional
· Julio Antonio Blasco López, per ‘Cartel Feria del Libro de Valencia’, de Gremio de libreros de Valencia
· Magoz, per ‘Weekly Animations 2017’ (Projecte personal)
· Marcos Guardiola, per ‘El dios dinero’, de Libros del Zorro Rojo

Llibre infantil ficció
· Aina Bestard, per ‘Què s’amaga dins el cos humà?’, de Cossetània Edicions
· Joan Negrescolor, per ‘A cidade dos animais’, de Orfeu Negro
· Martina Manyà, per ‘Crac!’, de Orfeu Negro
· Rebeca Luciani, per ‘Jatakes’, de Fragmenta Editorial